Aktualności

W dniach 31 stycznia - 1 lutego 2017 roku w Executive Briefing Centre w Brukseli odbyło się Forum Innowacji Zdrowia organizowane przez Microsoft. Tegoroczne Forum koncentrowało się m.in. na cyfrowej transformacji zdrowia, zastosowaniu opieki wirtualnej oraz optymalizacji procesów klinicznych i operacyjnych w dziedzinie genomiki i precyzji medycznej.

Jednym z gości wydarzenia był koordynator kampanii "Stawka to Życie. Zastawka to życie." prof. Dariusz Dudek, Kierownik II Oddziału Klinicznego Kardiologii oraz Interwencji Sercowo-Naczyniowych Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie. Jego prezentacja na konferencji dotyczyła zastosowania wirtualnej rzeczywistości okularów HoloLens w zabiegach kardiologicznych.

HoloLens jest urządzeniem wykorzystującym rozszerzoną rzeczywistość. Pokazuje nam w sposób ciągły obraz, który jest rzucany na okulary; obraz ten jest rozszerzeniem tego co widzimy bez okularów HoloLens. Dzięki temu możemy dodatkowo uzupełnić to co widzimy o dodatkowe informacje. Mówiąc najprościej to komputer umieszczony w okularach, który ma cały zestaw czujników - może rozpoznawać rysy twarzy, skanować, mierzyć, a w oparciu o odpowiednie dane tworzyć wizualizację 3D. W urządzeniu mamy także kamery na podczerwień, które są w stanie określić położenie obiektów wokół. Jak podkreślają twórcy aplikacji, zastosowanie HoloLens jest zależne od oprogramowania, a to z kolei jest ograniczone tylko wyobraźnią twórców.

Po raz pierwszy na świecie prof. Dudek zaprezentował zastosowanie okularów HoloLens w kardiologii podczas tegorocznych Międzynarodowych Warsztatów Kardiologii Interwencyjnej – New Frontiers in Interventional Cardiology (NFIC).