Jak żyć zdrowo?

Zdrowie jest dla człowieka najważniejsze. Gdy go ma, to często nie szanuje. A, gdy traci zaczyna go doceniać. Ale to już kilka wieków temu przewidział poeta pisząc „Szlachetne zdrowie nikt się nie dowie, jako smakujesz aż się zepsujesz”. Gdy zdrowie nasze zaczyna szwankować, to wtedy zaczynamy go szanować i doceniać każda chwilę w życiu.

Życie w zdrowiu

Chorzy widzimy i czujemy dużo więcej niż wtedy, gdy byliśmy zupełnie zdrowi. Jednak najlepiej byłoby go nie tracić i potem nie szukać. Jak żyć zdrowo? To pytanie, które każdego dnia zadają sobie miliony ludzi na świecie. Jednak chyba najbardziej wartościowy dla zdrowia jest spokój wewnętrzny. Bardzo ważny jest też spokój zewnętrzny, lecz na ten nie zawsze mamy wpływ. Możemy mieć wpływ najwyżej na spokój panujący w naszym domu i w naszej rodzinie, ale i to nie zawsze. Natomiast na spokój panujący na zewnątrz i gdzieś daleko od nas nie mamy wpływu. Lecz mamy wpływ na spokój wewnętrzny. Nasze wnętrze stanowi nasz odrębny świat. I ten nasz wewnętrzny świat może być podobny do tego, który nas otacza. Albo może być także wcale nie podobny. Może być zupełnie inny. Będzie on taki, jaki sami sobie go stworzymy. I sami będziemy dbać o spokój w naszym wewnętrznym świecie i kształtować ten świat jak chcemy. Gdy będziemy kształtować go na spokojny, to z pewnością będzie to służyć naszemu zdrowiu. Aby nasz świat wewnętrzny był spokojny musi być w nim równowaga pomiędzy ciałem, psychiką i duszą. Tylko połączenie tych trzech części naszego człowieczeństwa i zachowanie spokoju we wszystkich trzech sferach przyniesie prawdziwy spokój i prawdziwe szczęście.

Zdrowie fizyczne

Nie wolno pominąć, czy zignorować którejkolwiek ze sfer, gdy chce się zachować zdrowie. Sfera fizyczna wymaga dobrostanu wszystkich narządów w naszym ciele. Czyli zdrowia fizycznego. Będzie tak, gdy będziemy zapobiegać chorobom. Nasza psychika, to nie mniej ważna sfera naszego człowieczeństwa. Może nawet ważniejsza od sfery fizycznej. Gdyż zdrowa psychika i pozbawiona obciążeń jest napędem dla ciała. Jest motorem, który nakręca wszelkie działania i inicjatywy, oraz utrzymuje dobry humor i samopoczucie. Jednak najważniejszą sferą naszego człowieczeństwa jest nasza duchowość. Z czego niestety wielu nie zdaje sobie sprawy. Gdy cierpi nasza dusza, to cierpi też nasza psychika i nasze ciało. Dlatego należy dołożyć wszelkich starań, aby wyprostować nasze sprawy duchowe, jeżeli pragniemy być szczęśliwi i zdrowi. Przysłowie ludowe mówi, że siła jest w kupie. Tak jest i w tym przypadku. Gdy silne będą wszystkie sfery naszego człowieczeństwa, to zdrowie i szczęście będzie pewne.

Redakcja stawkatozycie.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.