Co warto suplementować?

Organizm człowieka jest niczym maszyna, w której każda część ma swoją funkcję. Jeżeli funkcja ta nie jest wydajnie spełniana, działanie całości zostaje zaburzone. Właśnie do tego dochodzi w momencie kiedy w organizmie powstają niedobory wybranych składników. Wszystkie one powinny być dostarczane wraz z codzienną dietą. Jednakże w wielu przypadkach okazuje się, że nie jest to takie proste i konieczne jest suplementacja. Związane jest to między innymi z tym jaki styl życia ktoś prowadzi, jaką ma dietę oraz czy nie cierpi z powodu problemów z wchłanianiem poszczególnych witamin.

Warunki w kraju

Często też warunki polskie sprawiają, że suplementowanie danego składnika jest konieczne. Tak też jest gdy chodzi o witaminę D3. Jest ona produkowana głównie przez skórę po kontakcie ze światłem słonecznym. Jednakże zmiany sezonowe w Polsce sprawia, że praktycznie każdy cierpi na mniejszy lub większy niedobór witaminy D3. Na dodatek na próżno szukać jest pokarmów, które obfitują w tą witaminę. Jest to zatem na pewno składnik, który warto przyjmować w postaci różnych suplementów.
Jednakże gdy chodzi o to co warto suplementować, to lista jest znacznie dłuższa niż można by się tego spodziewać. Niedobory pojawiają się bowiem bardzo łatwo, a niewiele osób jest na tyle świadomych tego jak powinna wyglądać idealnie zbilansowana dieta aby zapewnić organizmowi wszystko to co potrzebne.

Wapń i magnez

Jednakże tym co warto suplementować na pewno jest też wapń i magnez. Wapń jest niezbędny do tego aby cieszyć się silnymi kośćmi. Potrafi go jednak brakować w codziennej diecie, zatem odpowiednie suplementy mogą wykluczyć ten problem. Jeżeli zaś chodzi o magnez, to jego niedobory są prawie tak samo chroniczne jak w przypadku witaminy D3. Magnez jest bowiem bardzo szybko zużywany w sytuacjach stresowych, a jak wiadomo, życie codzienne generuje wiele tego typu sytuacji. Suplementy z magnezem są powszechnie dostępne w drogeriach i aptekach, a wśród najlepszych wyborów są te, które oferują magnez w formie mleczanu magnezu.
Dla osób, które prowadzą dietę wegańską, tym co warto suplementować na pewno jest witamina B12. Jej braki są bardzo niebezpieczne dla organizmu. Z kolei osoby, które dużo trenują na pewno powinny korzystać z suplementów z keratyną, beta-alaniną, a także kwasem omega-3.
Każda osoba ma swój własny tryb życia i to właśnie od tego powinno zależeć to co warto suplementować w jej przypadku. Dlatego też najlepszym wyborem zawsze jest wizyta u dietetyka i rozmowa, dzięki czemu można ustalić listę suplementów, których naprawdę się potrzebuje.

Redakcja stawkatozycie.pl