Co może dać sport?

Sport w życiu człowieka odgrywa bardzo ważną rolę. Niestety – z powodu braku czasu i natłoku innych zajęć ludzie ruszają się coraz mniej. Twierdzą, że nie mają kiedy wybrać się na siłownię czy do parku. Oczywiście są to zwykłe wymówki, ale trzeba przyznać, że dziś przeciętny człowiek jest znacznie bardziej zajęty i zapracowany niż jeszcze kilka czy kilkanaście lat temu. Nie trzeba natomiast przeprowadzać żadnych badań, by mieć świadomość, że zainteresowanie sportem powoli zanika. Z jednej strony mamy modę na „bycie fit”, ale podążają za nią wyłącznie poszczególne jednostki, które stanowią niewielki odłamek całego społeczeństwa. A do sportu należy zachęcać wszystkich, począwszy od dzieci.

Brak aktywności fizycznej

Największy problem leży bowiem w braku aktywności fizycznej u dzieci. Kilkanaście lat temu, kiedy to dostęp do urządzeń mobilnych był mocno utrudniony, mało który nastolatek posiadał swój własny telefon komórkowy, aparat czy chociażby stacjonarny komputer. Dzieci musiały szukać dla siebie innych rozrywek. Oczywiście chciały się bawić, dlatego też wolny czas w większości przypadków spędzały na dworze – jeżdżąc na rowerze, szalejąc na placach zabaw czy po prostu biegając po parku i zaczepiając swoich rówieśników. Wychodziło im to tylko na dobre. Nie było aż takiego dużego problemu z chorobami wśród najmłodszych. Dziś natomiast brak zainteresowania aktywnością fizyczną sprawił, że dzieciaki bezustannie zmagają się z różnymi kłopotami zdrowotnymi.

Jak zatem można im pomóc?

Wszystko leży w rękach rodziców i opiekunów. Kilkulatek nie wie, co jest dla niego dobre, dlatego trzeba go tego nauczyć. Należy mu pokazać różne formy rozrywki, nie ograniczając się tutaj wyłącznie do wręczenia mu do rąk telefonu lub włączenia ulubionej bajki na telewizorze. Rodzic sam powinien wskazać dziecku drogę, za którą ma on podążać, co może uczynić m.in. poprzez zapisanie pociechy na różne zajęcia wychowania fizycznego. Sport w życiu człowieka ma olbrzymie znaczenie, bo bez niego trudno utrzymać dobre zdrowie, prawidłową formę i ogólną sprawność ciała. Dzieci, które za młodu mało się ruszają, są bardziej narażone na nadwagę czy otyłość. Należy z tym problemem zawalczyć, zanim będzie za późno.

Rodzice często jednak popełniają ten błąd, że zmuszają dzieci do aktywności, podczas gdy sami mało się ruszają. A maluch zawsze bierze przykład z osób starszych od niego. Oczekując więc od dziecka zainteresowania sportem, wypadałoby samemu zacząć więcej ćwiczyć. Dorosłym też na pewno wyjdzie to tylko i wyłącznie na dobre.

Wpis powstał we współpracy z szukamlapka.pl

Redakcja stawkatozycie.pl