Prawidłowa waga człowieka – czynniki, analiza

Prawidłowy rozwój człowieka związany jest kontrolą i utrzymaniem pewnych wartości związanych ze wzrostem, wagą, przemianą materii czy rozwojem cechy intelektualnych, emocjonalnych i fizycznych. Początkowy rozwój dziecka zależny jest od pierwotnych rozmiarów, a fizyczne wzrastanie kontrolowane i analizowane na podstawie odpowiednio przygotowanych siatek centylowych. Jak jest prawidłowa waga człowieka? Od czego zależny jest prawidłowy rozwój wagi?

Prawidłowa waga człowieka uzależniona jest od kilku czynników. O jej prawidłowości należy mówić wtedy, gdy uwzględnione zostają ważne i szczegółowe aspekty takie jak wiek, płeć, uwarunkowania genetyczne czy przebyte lub utrzymujące się choroby.

Jak obliczyć prawidłową masę ciała?

Zdrowa i niczym niezaburzona waga powinna być dostosowana zarówno do płci, jak i wieku osoby. Uzależniona jest ona również on stanu zdrowia czy aktywności fizycznej człowieka. Aby obliczyć prawidłową i pożądana masę ciała należy uwzględnić kilka czynników i zastosować odpowiedni wzór. Pomocnym narzędziem w obliczaniu wagi jest kalkulator BMI.
Czym jest BMI? Do czego służy?
BMI to wskaźnik masy ciała, który został stworzony do określenia współczynnika masy ciała do wysokości – podanej w metrach. Tabela prawidłowego rozwoju BMI dostosowana jest wyłącznie dla dorosłych, a jej wartości powinny być uwzględniane przy analizie zdrowia i sprawności fizycznej.
Prawidłowa waga człowieka nie jest jednostajnym wynikiem określonym w tabeli. A do jej określenia należy przyjąć pewne odchylenia.

Jaką wartość powinna wynosić prawidłowa masa dorosłej kobiety?

Masa kobiety powinna być uzależniona jej od budowy genetycznej. Przykładowo osoby tzw. drobnokościste o wzroście 150 cm powinny ważyć około 49 kg. Dla pań o uwarunkowaniach tęższej budowy ciała przedział ten wzrasta do 55 kg.
Na wagę człowieka składa się również jego budowa i obecność tkanki mięśniowej. Analiza wagi do wzrostu względem BMI nie sprawdzi się u osób bardzo aktywnych fizycznie. Niscy kandydacie, posiadający rozbudowaną rzeźbę, a także wykazujący przewagę mięśni nad tłuszczem będą posiadali większą masę ogólną, ze względu na wyższy ciężar właściwy przeważającej tkanki.
Osoby odchudzające się, chcące uzyskać prawidłową masę ciała oraz piękny wygląd, nie powinny początkowo sugerować się wynikiem wagi, a utratą objętości bioder, pasa, klatki piersiowej, uda czy ramienia.
Należy również pamiętać, iż u osób, które nadal rozwijają się waga może ulec zaburzeniom ze względu na wzrost hormonów czy procesów dorastania.

Redakcja stawkatozycie.pl