Jeszcze przez pół roku mieszkańcy województwa pomorskiego mogą skorzystać z darmowych badań profilaktycznych raka jelita grubego i szyjki macicy w ramach projektów „Rzeczywistość zaskakuje. Nie daj się zaskoczyć!” prowadzonych przez Podmiot Leczniczy COPERNICUS.
W miesiącach od marca do maja, ze względu na aktualną sytuacją w kraju i pandemię koronawirusa, zaplanowane badania zostały zawieszone.
Od początku czerwca mieszkańcy województwa pomorskiego mają jednak ponowną możliwość skorzystania z profilaktycznej kolonoskopii i cytologii a co najważniejsze zostały opracowane konkretne procedury pozwalające na wykonanie badań z pełnym bezpieczeństwem zarówno dla pacjenta jak i personelu medycznego.
Oba projekty rozpoczęły się z początkiem 2018 roku. W ciągu dwóch lat ich realizacji przeprowadzono wiele akcji, dzięki którym zwiększyła się świadomość mieszkańców Pomorza na temat wysokiej skuteczności i roli profilaktyki przeciwnowotworowej, a liczba wykonywanych badań znacząco wzrosła. Tak dobre wyniki to zasługa prowadzonej kampanii informacyjno-edukacyjnej zarówno w mediach, jak i na ulicach miast całego województwa.
W ramach tych działań odbyło się między innymi 11 pokazów videomappingów –spektakularnych przedstawień multimedialnych, które w niestandardowy sposób przekazywały treści edukacyjne dotyczące skuteczności badań profilaktycznych. Dodatkowo w 9 miastach województwa powstały murale z ilustracjami trójmiejskiej graficzki PaplaLAli, której rysunki towarzyszą obu projektom od początku ich realizacji. By wzbudzić jeszcze większe zainteresowanie zrealizowane zostały także inne niestandardowe działania w przestrzeni publicznej, m.in.: rowery z kwadratowymi kołami, pomarańcze na drzewach zimą, czy bałwan latem. W czerwcu 2019 wraz z Fundacją OnkoRejs – Wybieram Życie, po raz drugi zorganizowany został 10-dniowy „Marsz Białymi Plamami”, podczas którego ochotniczki pokonały dwie trasy o łącznej długości 300 kilometrów. Marsze te mają na celu zwiększenie świadomości dotyczącej skuteczności i potrzeby wykonywania badań profilaktycznych oraz mają udowadniać, że z chorobą można wygrać i nadal żyć aktywnie, pokonując własne słabości.
Efektem ww. działań jest wykonanie od początku 2018 roku ponad 6500 badań cytologicznych i 4040 badania kolonoskopowych, a także przeprowadzenie 13 268 indywidualnych spotkań informacyjno-edukacyjnych.
Kolejnym działaniem jest wystawa rysunków satyrycznych, autorstwa Agnieszki Szczepaniak, pracującej pod pseudonimem PaplaLAla. Od 4 miesięcy na terenie województwa pomorskiego – w miejscach, w których zgłaszalność na badania profilaktyczne jest niska – w ramach kampanii pojawia się wyjątkowa wystawa. Do tej pory była prezentowana w Bytowie, Starogardzie Gdańskim, Kościerzynie i Gdańsku . W kolejnych miesiącach będzie również w Tczewie.
Projekt „Rzeczywistość zaskakuje. Nie daj się zaskoczyć – zrób kolonoskopię!” dedykowany jest aktywnym zawodowo mieszkańcom województwa pomorskiego w wieku 50-65 lat (którzy nie mają objawów raka jelita grubego), w wieku 40-65 lat (którzy mają w rodzinie krewnego pierwszego stopnia z rozpoznaniem raka jelita grubego) oraz w wieku 25-65 lat
(z rodziny z zespołami genetycznymi), którzy w ciągu ostatnich 10 lat nie mieli wykonywanej kolonoskopii w ramach programu finansowanego przez NFZ. By zapisać się na badanie, wystarczy wypełnić formularz zgłoszeniowy na www.kolonoskopia-pomorze.pl lub poprzez kontakt telefoniczny z infolinią pod numerem 58 727 01 30.
Do udziału w projekcie „Rzeczywistość zaskakuje. Nie daj się zaskoczyć – zrób cytologię!” zapraszamy aktywne zawodowo kobiety w wieku 25-59 lat, mieszkające w województwie pomorskim, które w ciągu ostatnich 3 lat nie miały wykonywanej cytologii w ramach programu przesiewowego finansowanego przez NFZ. Zapisów na badania można dokonywać poprzez formularz zgłoszeniowy na stronie www.cytologia-pomorze.pl lub poprzez kontakt telefoniczny z infolinią pod numerem 58 727 01 30.
Oba projekty współfinansowane są przez Unię Europejską w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020.
notka prasowa