Strona główna
Zdrowie
Tutaj jesteś

Test na alkoholizm – jak rozpoznać uzależnienie?

27 sierpnia 2021 Test na alkoholizm

Alkoholizm to niebezpieczna choroba, która może nieść za sobą szereg nieprzyjemnych konsekwencji. Jednocześnie, jest ona stosunkowo trudna do rozpoznania w związku z tym, że niemalże każdy przypadek jest nieco inny i w takich samych warunkach jedna osoba może być uzależniona od alkoholu, a inna – nie. Nawet ilość spożywanego alkoholu nie pokazuje w obiektywny sposób tego, czy mamy już do czynienia z alkoholizmem, czy nie. Czy istnieje zatem jakikolwiek test na alkoholizm, dzięki któremu można łatwiej, pewniej i szybciej zdiagnozować chorobę?

Sprawdź, czy któryś punkt się zgadza

Poniżej przedstawiliśmy listę podstawowych oznak choroby alkoholowej. Jeśli uważasz, że co najmniej trzy z tych punktów dotyczą Cię, może to oznaczać początkową fazę alkoholizmu. Cechy te to:

  • traktowanie alkoholu niczym klina – picie po to, aby uniknąć przykrych dolegliwości po wcześniejszym spożyciu alkoholu;
  • alkohol jest spożywany w większych ilościach i częściej niż dana osoba wcześniej to zakładała (przy czym należy wziąć pod uwagę, że mniejsze znaczenie ma to, jaka ilość alkoholu miała zostać wypita, a zdecydowanie większe – to, czy nie została ona nagle zwiększona);
  • picie ciągami wraz z krótszymi lub dłuższymi okresami zupełnej abstynencji;
  • poczucie, że alkohol jest problemem i podejmowanie nieudanych prób ograniczenia jego spożycia;
  • pomimo pojawiania się problemów (zawodowych, rodzinnych itp.) – potencjalny chory nie przerywa picia, tym samym pogłębiając je;
  • częste bycie pod wpływem napojów wyskokowych również w sytuacjach, które wymagają zachowania trzeźwego umysłu (m.in. praca, opieka nad dziećmi itd.);
  • konieczność zwiększania dawki alkoholu, aby móc poczuć upojenie – gdy wcześniej wystarczające było jedno czy dwa piwa, a obecnie ilość ta wzrosła do trzech czy czterech itd.

Głównym problemem w leczeniu alkoholizmu jest rozpoznanie choroby. Bardzo często na jej wczesnych etapach, kiedy leczenie jest stosunkowo proste, nie tak łatwo jest odróżnić osobę cierpiącą na chorobę alkoholową od tej, która po prostu pije alkohol od czasu do czasu.

Test na alkoholizm – odpowiedz na zadane pytania

Poniższe pytania są kolejną metodą, która daje możliwość sprawdzenia potencjalnego ryzyka, że jesteś osobą uzależnioną. Aby upewnić się w tej kwestii, odpowiedz „tak” lub „nie” na poniższe pytania:

1. Czy tracisz kontrolę nad piciem? Tzn. czy podczas jego spożywania upijasz się do utraty przytomności, łamiesz narzucane sobie ograniczenia?

2. Czy podczas stanu trzeźwości wszystko Cię irytuje i tylko czekasz na możliwość wprawienia się w stan upojenia alkoholowego?

3. Czy Twój nastrój diametralnie się zmienia, gdy pojawia się okazja do napicia?

4. Czy uważasz, że nie masz żadnego problemu z alkoholem?

5. Czy każda okazja jest dobra do tego, aby się napić?

Etapy rozwoju alkoholizmu – sprawdź, na jakim jesteś etapie

Alkoholizm to bardzo silne, psychofizyczne uzależnienie od alkoholu i przechodzi ono przez kilka etapów o różnym stopniu nasilenia problemu. W każdym z poszczególnych etapów zmienia się m.in. stopień uzależnienia od napojów wyskokowych, poziom samokontroli, jak również występowanie rozmaitych zaburzeń somatycznych.

Klasyfikując alkoholizm jako chorobę przewlekłą, można wskazać na trzy jej etapy. Pierwsza faza choroby to czas, kiedy alkoholik poszukuje możliwości napicia się, a także rośnie tolerancja na napoje wyskokowe. Stanowi upojenia alkoholowego mogą towarzyszyć także m.in. agresja czy drażliwość. Druga faza – to pełna utrata kontroli nad piciem, w której pojawia się zespół odstawienia alkoholu, który często jest „leczony” kolejną porcją alkoholu. Trzeci etap to czas, kiedy głód alkoholowy gwałtownie rośnie. Dochodzi przy tym do degradacji alkoholowej.

Jestem alkoholikiem – i co dalej?

Jeśli wynik któregokolwiek z powyższych testów Cię zaniepokoił lub masz jakiekolwiek inne podstawy by sądzić, że dotknęła Cię choroba alkoholowa – nie bój się szukać pomocy. Specjalistyczna terapia może pomóc Ci w poradzeniu sobie z problemem, jednak najważniejsze są tutaj Twoje chęci. Pamiętaj, że problem będzie się pogłębiał, jeśli nie spróbujesz mu zaradzić.

Jeśli jesteś bliskim osoby cierpiącej na chorobę alkoholową, pamiętaj o jednym: zmuszenie chorego do podjęcia terapii prawdopodobnie nie przyniesie zamierzonego efektu. Nawet jeśli ugnie się pod naporem próśb, gróźb czy tłumaczeń – niestety, ryzyko że przerwie terapię i wróci do nałogu jest bardzo duże. Przede wszystkim chory musi chcieć zmiany – tylko wówczas istnieje realna szansa na zachowanie abstynencji i stopniowy powrót do normalnego życia

_____________________________

Artykuł powstał dzięki uprzejmości ośrodka leczenia alkoholizmu Terapie Tu i Teraz

Redakcja stawkatozycie.pl

Witaj w naszej redakcji, gdzie lifestyle, zdrowie, dieta oraz praktyczne porady łączą się, by wspierać Cię w prowadzeniu harmonijnego i pełnego energii życia! Jesteśmy miejscem, gdzie praktyczna wiedza dotycząca zdrowego stylu życia, zrównoważonej diety oraz inspirujących poradników łączy się z artykułami o codziennych nawykach i życiu w zgodzie ze swoimi wartościami.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Problemy z erekcją
wizyty u dentysty
diabetolog

Jesteś zainteresowany reklamą?

diabetolog