Strona główna
Zdrowie
Tutaj jesteś

Gdy stopy tracą zdrowie…

7 września 2020

Ludzki organizm jest bardzo złożony. Nie mniej skomplikowane są stopy. Ciągle narażone są na duże obciążenia, kontakt z bardzo niesprzyjającymi warunkami, takimi jak wilgoć i ciepło czy obtarcia i ucisk spowodowane obuwiem. Wszystko to, łącznie z chorobami całego organizmu, prowadzić może do problemów ze stopami. Jak poznać najczęstsze z nich i jak sobie z nimi radzić?

Jakie problemy i choroby dotyczą naszych stóp najczęściej?

Grzybica stóp i paznokci

Jedną z częstszych przypadłości, z jakimi zgłaszają się pacjenci do centrum Anmedica. Wizyty na basenie połączone z nieodpowiednią higieną, wysoka potliwość stóp w obuwiu czy nawet przyjmowanie niektórych leków mogą spowodować, że nasze stopy i paznokcie zacznie atakować grzyb. Jeśli paznokieć zmienił barwę, jego warstwa stała się nieregularna i łamliwa, może to oznaczać, że mamy do czynienia z grzybicą paznokci. Oprócz tego, w zależności od tego, jaką okolicę zajmuje grzyb, wyróżnić możemy również grzybicę międzypalcową i stóp.

Jeśli obserwujemy wspomniane zmiany związane z paznokciami lub skóra naszych stóp staje się miejscowo bolesna, swędząca i popękana, łuszczy się płatami czy pojawia się na niej nalot, może to wskazywać na grzybicę. W takim przypadku podolog podczas wizyty pobiera materiał do badania mykologicznego, by potwierdzić obecność grzyba i stwierdzić jego wrażliwość na poszczególne preparaty. Następnie wdrożona zostaje zindywidualizowana pod danego pacjenta terapia, obejmująca zabiegi polegające na oczyszczaniu płytki paznokciowej i skóry oraz podawaniu odpowiednich preparatów przeciwgrzybiczych.

Należy pamiętać, że są choroby, które szczególnie predysponują nas do wystąpienia grzybicy stóp i paznokci. W przypadku cukrzycy, niedoborów odporności, otyłości, nowotworów czy przebytego leczenia sterydami, należy zachować szczególną dbałość o higienę, by zminimalizować ryzyko wystąpienia schorzenia.

Wrastające lub wkręcające paznokcie u stóp

Gdy nasza pielęgnacja stóp jest niewłaściwa (nieprawidłowe obcinanie paznokci), a obuwie zbyt ciasne i niedopasowane do stopy, nasze paznokcie wraz z płytką paznokciową mogą ulegać deformacjom. Prowadzą one do bólu podczas chodzenia, a nawet mogą być przyczyną rozwoju zapaleń.

Centrum Anmedica szczególnie zwraca uwagę na problem nieprawidłowego obcinania paznokci u swoich pacjentów. Nie powinno się obcinać paznokci u stóp, tak jak ma to miejsce w przypadku rąk, „na półokrągło”, gdyż może to doprowadzić do problemu ich wrastania. Obcinanie powinniśmy prowadzić jedynie „na prosto”, zgodnie z naturalnym kształtem paznokci w tym miejscu, z użyciem obcinacza specjalnie dopasowanego do pielęgnacji stóp (te są większe niż obcinacze do rąk).

Gdy już wystąpi problem wrastających lub wkręcających się paznokci, nie jest on jedynie natury kosmetycznej. Należy pamiętać, że im wcześniejsza jest nasza reakcja, tym prostsza i szybsza będzie terapia. Ta, wykorzystywana przez Anmedica, prowadzona jest często z zastosowaniem specjalistycznych klamr profilujących płytkę paznokciową (sprawdź). Każde leczenie musi być jednak dopasowane do danego przypadku, ponieważ problem u każdego pacjenta może mieć inne podłoże i przebieg. Podobne postępowanie prowadzone jest w przypadku wkręcających paznokci.

Usuwanie odcisków, kurzajek, modzeli

Gdy na naszych stopach pojawiają się odciski czy modzele, oprócz zawstydzenia możemy odczuwać dyskomfort podczas chodzenia, a założenie obuwia pozbawione bólu, może graniczyć z niemożliwym. Kurzajki z kolei, nawet jeśli na początku stanowią niewielki problem, są spowodowane infekcją wirusem HPV i bardzo szybko mogą przenieść się nie tylko na inne części naszych stóp, ale również całego ciała, jeśli dojdzie do kontaktu.

Wystarczy jedna wizyta na basenie czy w publicznej saunie, by na naszych stopach pojawiły się kurzajki, mylone często z odciskami. Stanowią one ułożone punktowo lub w skupiskach zmiany na skórze stopy o szorstkiej, nierównej powierzchni, które nieleczone mogą powodować spory ból. Gdy chcemy usunąć kurzajki ze stóp, rozwiązaniem jest krioterapia. Kurzajki są zamrażane, Należy jednak pamiętać, by po zabiegu trzymać się zaleceń w zakresie terapii domowej związanej z eliminacją wirusa i unikania chodzenia boso w miejscach podwyższonego ryzyka.

Podobne do kurzajek odciski, nie mają jednak etiologii wirusowej. Są to stwardniałe zmiany, które przez głęboko w skórze osadzoną część rogową, powodują ucisk na nerwy objawiający się bólem. Odciski nie pojawią się po bosej wizycie w miejscu publicznym, ale są efektem dużego, miejscowego obciążenia działającego na stopę. To, może być generowane przez występującą u pacjenta otyłość, ale też wady stopy związane z ich nieprawidłowym ustawieniem podczas chodzenia czy niewłaściwie dobrane, ciasne obuwie. W celu pozbycia się odcisków, jak radzi ekspert Anmedica, przede wszystkim należy zadbać o zmianę obuwia na wygodne, niezbyt ciasno otulające stopę, a w przypadku wad stopy, niezwykle pomocne może się okazać stosowanie dobranych w celu odciążenia konkretnych fragmentów stopy wkładek. Gdy jednak zależy nam na szybkiej eliminacji problemu, w centrum Anmedica jesteśmy w stanie poddać się bezbolesnemu zabiegowi usuwania odcisków.

Modzele, podobnie jak odciski, występują na skutek nadmiernego obciążenia stóp. Ograniczają się jednak najczęściej do podeszwowej powierzchni stopy. Są to obszary o dużego zrogowacenia naskórka, w których dochodzi do zauważalnego żółknięcia. Z uwagi na to, że jak przy wielu chorobach i tu, profilaktyka jest prostsza od często długotrwałego leczenia, należy zadbać o równomierne obciążenie naszych stóp i w razie ich wad stosować dopasowane przez podologa wkładki. Predysponować do rozwoju modzeli oprócz wymienionych i noszenia zbyt ciasnego obuwia, może również ciąża, otyłość czy płaskostopie. W celu usunięcia modzeli, w centrum Anmedica przeprowadzane jest zmiękczanie dobranymi do problemu preparatami oraz usuwanie zrogowaceń. Z racji, że leczenie jest często długotrwałe, w celu szybszego pojawienia się efektów podolog zleci również zabiegi do stosowania w domu we własnym zakresie.

Problemy ze zdrowiem – choroby stóp

Stopy, tak jak każda część naszego organizmu, podatne są na choroby. Jednak w przeciwieństwie do innych części naszego ciała, to na nich spoczywa cały nasz ciężar i każdego dnia narażone są na liczne obciążenia i otarcia oraz, gdy tylko są zamknięte w bucie – kontakt z wysoką temperaturą i wilgocią. W centrum Anmedica podejmowane są zabiegi rozwiązujące zdecydowaną większość problemów ze stopami, które tylko mogą nas na co dzień spotkać. Pamiętajmy jednak, że wielu z nich można zapobiec poprzez odpowiednią profilaktykę zawartą w higienie i pielęgnacji. Dlatego pamiętać należy, by:

– na basenach publicznych i w saunach używać klapek

– zachowywać odpowiednią higienę poprzez prysznice i kąpiele

– nosić jedynie dobrze dopasowane obuwie

– korygować wszelkie wady postawy i stopy, mogące doprowadzić do nierównowagi w rozkładzie obciążeń działających na stopy

– prawidłowo obcinać paznokcie jedynie specjalnie dobranym do paznokci stóp obcinaczem (koniecznie techniką „na prosto”)

Jeśli Twoje stopy zaatakowała jakaś choroba lub po prostu chcesz zadbać o ich estetyczny wygląd, gabinet podologicznym będzie najlepszym rozwiązanień. Umów się do podologa w Twoim mieście i sprawdź, w jakim stanie są Twoje stopy.

Redakcja stawkatozycie.pl

Witaj w naszej redakcji, gdzie lifestyle, zdrowie, dieta oraz praktyczne porady łączą się, by wspierać Cię w prowadzeniu harmonijnego i pełnego energii życia! Jesteśmy miejscem, gdzie praktyczna wiedza dotycząca zdrowego stylu życia, zrównoważonej diety oraz inspirujących poradników łączy się z artykułami o codziennych nawykach i życiu w zgodzie ze swoimi wartościami.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Problemy z erekcją
wizyty u dentysty
diabetolog

Jesteś zainteresowany reklamą?

diabetolog