Chyba każdy kiedyś miał w swoim życiu odciski na stopach – nic dziwnego, bowiem stopy są narażone na podobne uszkodzenia codziennie. Takie przypadłości są nieestetyczne i często bolesne, naturalnym jest więc, że myślimy o ich usuwaniu. Niestety, wiele osób, decydując się na domowe sposoby, jedynie pogarsza stan stopy. Na szczęście z pomocą przychodzi medycyna, a dokładniej podologia. Czym się ona zajmuje, czy warto wybrać się na konsultację do podologa oraz co mają do tego odciski na stopach – wszystkiego tego dowiesz się w tym artykule.
Czym jest podologia?
Nazwa podologia pochodzi z języka greckiego i oznacza w dosłownym tłumaczeniu ,,nauka o stopach”. Tak więc, przekładając to na nieco bardziej oficjalny język, podologia to dział medycyny zajmujący się badaniem kończyn dolnych, głównie stóp. Dotyczy to wszystkich tkanek i narządów, z których są zbudowane. Jak więc można się domyślić, podolog zajmuje się szeroko pojętym leczeniem stóp – chodzi tutaj głównie o leczenie płytki paznokciowej na stopach oraz występujących na nich zmian na skórze. Więcej informacji znajduje się na stornie internetowej odciski Wrocław.
Czy warto wybrać się na konsultację do podologa? Co leczy się w gabinecie podologicznyn?
Skoro wiemy już, czym zajmuje się podologia, na myśl może przyjść pytanie, czy potrzebna nam konsultacja podologiczna. Odpowiedź jest stosunkowo prosta. Nasze stopy podczas codziennego chodzenia są bezustannie narażone na wszelkiego rodzaju uszkodzenia, dlatego każdy, komu zależy na zdrowych i ładnych stopach, powinien pomyśleć o wizycie u podologia. Wizyta nie jest droga, a nawet jedna może sprawić, że niezbędne w naszym życiu stopy zyskają nowe życie.
Co dokładnie leczą podolodzy? Ogólny zakres schorzeń, które leczone są przez podologów można podzielić na te związane ze zmianami skórnymi na stopach oraz problemami z paznokciami.
Jeśli chodzi o przypadłości związane z naskórkiem, możemy wyróżnić:
– nieestetyczną grzybicę paznokci powstałą w wyniku zakażenia grzybami dermatofitami
– wrastające paznokcie
Natomiast najbardziej popularne schorzenia skórne to:
– potrafiące być bardzo bolesne pękające pięty powstałe przez odwodnienie skóry,
– uciążliwe odciski spowodowane długim chodzeniem,
Wymienione jako ostatnie odciski to dolegliwość, z którą najczęściej zgłaszają się do specjalistów pacjenci. Jeżeli Ty także masz z nimi problem, powinieneś wybrać się na stronę usuwanie odcisków Wrocław.
Usuwanie odcisków
Tak jak zostało już powiedziane wcześniej, odciski są niestety bardzo pospolitą dolegliwością. Codzienne nawyki, czy noszenie za małych butów – to jedne z głównych powodów pojawiania się ich na naszych stopach. Jak im zaradzić? Na internecie można znaleźć wiele „domowych” sposobów na pozbycie się ich. Co prawda mogą okazać się one przydatne, jednak w wielu przypadkach takie eksperymenty jedynie pogorszają sytuację naszej skóry. Zamiast przeszukiwać internet w poszukiwaniu rewelacji, warto zastanowić się nad wizytą u podologa.
Najbardziej skuteczną i popularną metodą usuwania ich przez podologa jest metoda mechaniczna stosowana za pomocą dłuta, frezarki i skalpela. Jak długo trwa leczenie w gabinecie podologicznyn? Samo usunięcie odcisku przebiega krótko i sprawnie. Niestety, często one powracają, dlatego istotna jest terapia, która może trwać bardzo długo – wszystko zależy od określonego przypadku.
Profilaktyka – jak zapobiegać?
Odciski na stopach to problem, któremu może być ciężko zapobiec. Jednak takie czynności jak odpowiednią pielęgnacją stóp, nawilżanie ich przed wkładaniem obuwia czy stosowanie plastrów hydrokolidowych mogą okazać się całkiem skuteczne.
Podsumowując:
– Podologia to dział medycyny zajmujący się badaniem kończyn dolnych, głównie stóp.
– Każdy, komu zależy na zdrowych i ładnych stopach, powinien pomyśleć o wizycie u podologia.
– Domowe sposoby zwalczania odcisków często mogą je jedynie spotęgować, dlatego w przypadku ich występowania, warto udać się do podologa.
– Samo usunięcie odcisku przebiega krótko i sprawnie, jednak odciski na stopach często powracają, dlatego istotna jest terapia.
Można im zapobiec poprzez odpowiednią pielęgnacja stóp, nawilżanie ich przed wkładaniem obuwia czy stosowanie plastrów hydrokolidowych