Problemy z bezsennością tyczą się już ludzi w każdym wieku. Dawniej miały je głównie osoby starsze, dziś natomiast nawet nastolatkowie czy dzieci miewają trudności z zasypianiem i pozostaniem w łóżku przez bite 6-8 godzin. Zdrowy sen jest natomiast kluczowy dla zdrowia. To właśnie w trakcie nocy organizm może się zregenerować i odzyskać utracone siły, by człowiek obudził się wypoczęty i chętny do dalszej pracy. A oto kilka wskazówek, które pozwolą to wszystko uzyskać. Każdy powinien je wypróbować i sprawić, by stały się one nawykiem.
Zloty środek na sen
Czas trwania snu ma oczywiście znaczenie, ale często jest on traktowany priorytetowo, podczas gdy pięciogodzinny wypoczynek potrafi być dużo bardziej jakościowy od dziesięciogodzinnego, aczkolwiek płytkiego snu. Każdy powinien sam znaleźć tutaj swój złoty środek. Niektórzy już po sześciu godzinach będą czuć się wyspani, inni z kolei (zwłaszcza dzieci) będą potrzebować przynajmniej tych ośmiu godzin odpoczynku. Warto natomiast utrzymywać tutaj stałe pory. Nawet w weekend należałoby pójść do łóżka i wstać o tej samej godzinie.
Przygotowanie do snu powinno uwzględniać przyszykowanie sypialni. Niestety większość osób ma tendencję do przegrzewania pomieszczeń, bo wyższa temperatura kojarzy się im z relaksem i poprawia samopoczucie. Nie do końca jest jednak dobra dla zdrowia. Pokój, w którym się śpi, zawsze musi być dobrze wywietrzony. Warto też utrzymywać w nim temperaturę w okolicach 20 stopni C. Latem, wiosną czy nawet wczesną jesienią można spać spokojnie przy otwartym oknie, by mieć stały dostęp do świeżego powietrza, które dotleni cały organizm.
Wygodny sen
Przygotowanie pomieszczenia wiąże się też z przygotowaniem łoża. Zdrowy sen będzie niemożliwy do uzyskania na zbyt twardym, wpijającym się w ciału materacu lub bardzo miękkiej nawierzchni, na której sylwetka od razu zacznie się zapadać. Warto więc zainwestować w porządny produkt. Materac powinien być odpowiednio dopasowany do potrzeb, wymagań i budowy ciała danego człowieka. Istnieją nawet specjalne materace dla par – składają się z dwóch części o odmiennych właściwościach. Jeśli taki produkt ma być jakościowy, musi kosztować przynajmniej kilkaset złotych.
A gdy sen nie będzie chciał w ogóle przyjść, lepiej się do niego nie zmuszać i nie leżeć bezsensownie w łóżku. Można z niego wyjść i np. przespacerować się przez kilka minut lub napić się ciepłego mleka bądź naparu z melisy – te napoje mają działanie uspokajające i odprężające. Odwrotny efekt wywoła z kolei oglądanie telewizji lub przesiadywanie przez ekranem telefonu.