Ospałość i brak energii – jak sobie z tym poradzić?

Każdego dnia, gdy tylko wstaniesz z łóżka, od razu biegniesz do kuchni i nastawiasz wodę, by zaparzyć sobie olbrzymią filiżankę kawy. Rytuał powtarzasz przynajmniej kilkukrotnie. Wypijasz kilka kawek w pracy, a potem kolejne porcje naparu w domu, by wieczorem sięgnąć jeszcze po napój energetyczny, aby dodać sobie sił i móc w spokoju skończyć projekt lub chwilę się pouczyć. Taka dawka kofeiny jest zabójcza dla twojego organizmu i przynosi odwrotny efekt od zamierzonego. Jeżeli więc ospałość i brak energii to twoje główne problemy, zamiast walczyć z objawem, odkryj ich przyczynę. Gdy ją usuniesz, zmęczenie samo zniknie. Nie będziesz więc musiał dłużej tłumić jego objawów.

Zdrowy sen

Jedną z głównych przyczyn zmęczenia może być oczywiście brak optymalnej ilości snu. Sporo mówi się o tym w ostatnich czasach, ale do tej pory raczej się tym nie przejmowałeś, skoro po wypiciu porannej kawy już byłeś gotowy do działania. Jeżeli jednak nie zmienisz swojego postępowania, problem będzie się pogłębiać. Prędzej czy później dojdziesz do sytuacji, w której nawet po spożyciu dwóch czy trzech filiżanek kawy dalej nie odczujesz przypływu siły, a wybranie się do pracy lub szkoły stanie się zadaniem niemalże niewykonalnym. W pierwszej kolejności zadbaj zatem o swój wypoczynek. Nie jesteś robotem i nie jesteś maszyną, by być w stanie pracować na pełnych obrotach przez kilkanaście godzin na dobę. Długi i jakościowy sen to najlepszy sposób na ospałość i brak energii. Zamiast więc wieczorem przesiadywać bezsensownie przed telewizorem czy komputerem, lepiej weź do ręki książkę i udaj się z nią do łóżka – już po kilkunastu stronach na pewno poczujesz znużenie (zwłaszcza gdy sięgniesz po wyjątkowo nudną powieść), a twoje oczy momentalnie się zamkną, przenosząc cię do krainy nocnych marzeń. Staraj się spać przynajmniej te 7-8 godzin na dobę. Zadbaj również o jakość wypoczynku, czyli zainwestuj w porządny materac, wietrz regularnie sypialnię i w godzinach wieczornych ogranicz korzystanie z urządzeń mobilnych. W ciągu dnia bądź aktywny i dbaj o swoją dietę. Każdy taki element ma bowiem wpływ na to, jak śpisz w nocy.

Suplementy diety

Jeśli jednak ospałość i brak energii wynikają z tego, że cierpisz na bezsenność, przez co w nocy w ogóle nie sypiasz, możesz spróbować zacząć przyjmować pewne suplementy diety. Bardzo dobrym wyborem będzie m.in. melatonina. Co prawda organizm produkuje ją naturalnie, ale jeśli rzeczywiście nie umiesz sam z siebie zasnąć, może to oznaczać, że cierpisz na jej spore niedobory, które wypadałoby uzupełnić.

Redakcja stawkatozycie.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.