W sporcie, zwłaszcza tym zawodowym i profesjonalnym, przygotowanie psychiczne bywa tak samo ważne, a nieraz nawet ważniejsze od przygotowania fizycznego. Świetny zawodnik może totalnie polec podczas finału, jeżeli nie zdoła poradzić sobie z targającymi nim nerwami – zeżre go stres, który sprawi, że jego umiejętności będą niewiele lepsze od umiejętności osoby początkującej. Z tego właśnie powodu trening mentalny stał się bardzo ważną częścią przygotowania zawodników sportowych.
A jak on wygląda i jakie rezultaty przynosi?
W niektórych przypadkach sami trenerzy zalecają swoim podopiecznym trening mentalny. Kierujące nimi powody są różne i nie da się ich jednoznacznie wyznaczyć. Bardzo możliwe jest jednak, że trener widzi, iż sportowiec skrywa w sobie ogromny potencjał i talent, ale po prostu nie potrafi ich jeszcze uwolnić, ponieważ w jego psychice występują pewne blokady. Taki zawodnik może osiągać już całkiem niezłe wyniki, ale gdy popracuje nad aspektem psychicznym, jego rezultaty mogą stać się znacznie lepsze. Ogólnie rzecz biorąc mentalny trening jest sposobem na uwolnienie całego skrywanego potencjału. Łączy on w sobie narzędzia wykorzystywane w psychologii, coachingu, sporcie i fizyce. To istna mieszanka wybuchowa, która ma doprowadzić do jednego efektu – stworzenia sportowca doskonałego.
Fizyczne ograniczenia
Pewnych rzeczy zawodnik nie jest w stanie przeskoczyć. Ma jakiś talent i regularny trening fizyczny stopniowo go wydobywa, ale prędzej czy później natknie się na barierę, której nie będzie w stanie przekroczyć nawet przy maksymalnym wysiłku. Nie da się bowiem pokonać własnych fizycznych ograniczeń. Zawodnik, który z natury ma słabsze mięśnie od konkurentów, już na starcie z nimi przegrywa, a jeśli o tym wie, szanse na wygraną spadają poniżej zera. Przygotowanie fizyczne można jednak częściowo zastąpić przygotowaniem mentalnym. Psychika potrafi być silniejsza od mięśni, jeśli tylko pracuje ona nienagannie. Osoba, która nauczy się panować nad swoimi emocjami i zdoła zachować pełen spokój i koncentrację nawet w ekstremalnych sytuacjach, w zawodach już uzyskuje pewną przewagę nad rywalami, bo nie kieruje nią strach czy chęć wygranej. Opanowanie w sporcie jest bezcenne. A można je sobie wypracować.
Jeżeli więc zawodnik dochodzi do momentu, w którym czuje, że nic więcej nie jest już w stanie z siebie dać, powinien spróbować wykorzystać trening mentalny. Może się bowiem okazać, że problem leżał właśnie w psychice – jeżeli w głowie dzieje się coś niedobrego, nawet wielki talent nie pomoże.