Warzywa w diecie

Nie możemy zapominać o tym, jak ważna jest odpowiednia dieta w naszym życiu.

Niestety życie, które prowadzimy często odbiega od życia, które chcielibyśmy prowadzić lub od naszych wyobrażeń dotyczących tego, co chcielibyśmy robić, a tego czego chcielibyśmy unikać. Mimo wszystko jest jednak kilka rzeczy, o których zawsze należy pamiętać, by żyć zdrowo, ale – co dla wielu jest bardzo ważne – nie podporządkowywać temu całego swojego życia.

Nie tylko kalorie

Kiedy spyta się ludzi o to, jak wyobrażają sobie zdrowe życie i zdrowe funkcjonowanie, najczęściej odpowiadają, że kojarzy im się to z liczeniem kalorii, spędzaniem codziennie kilku godzin na siłowni, bieganiem, czy robieniem wiele kilometrów na rowerze. Warto jednak dowiedzieć się nieco więcej na temat zdrowego życia i zobaczyć, że zdrowe życie to wcale nie życie, które spędzamy biegając na bieżni, podnosząc ciężary, czy licząc makroskładniki.

Zdrowe życie, to takie życie, w którym nie brakuje nam żadnego z elementów, które potrzebne są do zdrowego funkcjonowania. Szczególnie ważnym elementem, który powinien być obecny w każdej diecie, są warzywa.

Warzywa a dieta

Przez to, że jesteśmy przyzwyczajeni do spożywania posiłków obfitych w przyprawy i wszelkie polepszacze smaku, ciężko jest nam polubić produkty, który są naturalne – co za tym idzie – nie zawierają przypraw, polepszaczy, konserwantów czy konkretnych, mocnych, specyficznych smaków i zapachów. Spożywając takie produkty, kiedy jesteśmy przyzwyczajeni do posiłków, które są bogate w smaki i zapachy, zwykle ciężko jest, abyśmy byli w stanie je polubić. Niewiele osób przecież wybierze marchewkę ponad chipsy, bo dla wielu będzie to ciężko wybór, ale warto pamiętać, że warzywa w diecie są bardzo ważnym składnikiem, który zawiera mnóstwo witamin potrzebnych do życia i prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu. Niedostarczanie sobie warzyw, czyli w zasadzie witamin, prowadzi do wielu ubytków, które z kolei prowadzą do tego, że nasza dieta jest niezbilansowana, czyli krótko mówiąc… niezbyt zdrowa.

Tak naprawdę, aby zadbać o swoje zdrowie należy spożywać odpowiednią ilość warzyw i ograniczyć spożywane cukry. Dla wielu będzie to ciężka zmiana, jednak wcale nie wiąże się ona z codziennym pobytem na siłowni. Warto jednak pamiętać, że codzienny pobyt na siłowni wcale nie jest niczym złym, jednakże nie każdy będzie potrafił z dnia na dzień zmienić swój tryb życia i z kanapy przenieść się na bieżnię. Warto każdą zmianę wprowadzać małymi krokami tak, aby nie zrazić się do tego, co chcemy w swoim życiu zmienić.

Redakcja stawkatozycie.pl