Zakażenia pasożytnicze wymagają natychmiastowej reakcji. Im wcześniej zgłosimy się do odpowiedniego specjalisty, tym mamy większe szanse nie tylko na szybkie wyleczenie i brak powikłań, ale również na to, że nie zarazimy niechcący innych osób. Jak rozpoznać u siebie pierwsze objawy zakażenia pasożytniczego? Kiedy dobrze jest zgłosić się do parazytologa i jak wygląda leczenie? O wszystkim piszemy w niniejszym artykule.
Czym zajmuje się parazytolog?
Parazytolog to lekarz specjalizujący się w diagnozowaniu i leczeniu chorób wywołanych przez pasożyty. Mogą to być zarówno organizmy wewnętrzne, takie jak np. glisty, tasiemce czy pierwotniaki, jak i pasożyty zewnętrzne – wszy czy kleszcze. Specjalista ten zajmuje się także badaniem cyklu życia pasożytów, ale również tego, jak wpływają na organizm człowieka czy sposobów przenoszenia zakażeń. Parazytolodzy często współpracują również z laboratoriami diagnostycznymi, by na podstawie badań kału, krwi czy wymazów ustalić precyzyjnie rodzaj zakażenia.
Wizyta u parazytologa bywa koniecznością w sytuacjach, kiedy objawy są nietypowe i trudne do jednoznacznego zdiagnozowania. Więcej o tym, jak rozpoznać pierwsze objawy, które mogą świadczyć o zakażeniu pasożytniczym, piszemy w dalszych częściach tego artykułu.
Jak rozpoznać u siebie pierwsze objawy zakażenia pasożytniczego?
Objawy zakażenia pasożytniczego bywają bardzo zróżnicowane i często przypominają inne schorzenia, co niejednokrotnie opóźnia ich poprawną identyfikację. Nosiciele pasożytów nierzadko są tego nieświadomi, gdyż pierwsze objawy zakażenia często przypominają grypę lub inną infekcję. Do najczęstszych symptomów, które powinny nas zaniepokoić, należą: bóle brzucha, nudności, wymioty, biegunka, utrata masy ciała, osłabienie oraz zmiany skórne – świąd, wysypki czy rumień. Jeśli problemem są pasożyty skórne, może także wystąpić zaczerwienienie, grudki lub inne zmiany skórne w miejscu zakażenia. Często zakażenia pasożytnicze objawiają się także przewlekłym zmęczeniem, problemami z koncentracją czy bólami głowy. Warto skierować się do parazytologa również po powrocie z krajów tropikalnych lub jeśli mieliśmy kontakt z osobami, u których wykryto obecność pasożytów.
Jeśli występują przewlekłe dolegliwości układu pokarmowego, zmiany skórne niewiadomego pochodzenia lub nawracające infekcje albo mamy podejrzenie, że możemy być zakażeni przez pasożyty, skierujmy się do poradni leczenia chorób zakaźnych. Szybka reakcja jest bardzo ważna – wraz z upływem czasu pasożyty mogą atakować wiele organów, takich jak serce, nerki, naczynia krwionośne, płuca, mięśnie, układ pokarmowy czy mózg.
Jak wygląda wizyta i leczenie w poradni chorób zakaźnych?
Wizyta u parazytologa w Łodzi w poradni chorób zakaźnych rozpoczyna się od szczegółowego wywiadu medycznego. Lekarz zapyta o aktualne objawy, historię chorób, podróże zagraniczne oraz ewentualny kontakt z osobami chorymi lub zwierzętami. Następnie najczęściej zlecane są badania laboratoryjne – kału, krwi (zwykle w przypadku podejrzenia boreliozy czy włośnicy), moczu lub innych próbek, które pozwalają potwierdzić obecność pasożytów. Próbki zostaną przekazane przez parazytologa do dalszych badań.
W zależności od tego, co wykażą testy laboratoryjne, lekarze przystąpią do dalszego leczenia. Konieczne może być wykonanie dodatkowych badań, na przykład obrazowych czy endoskopowych. W leczeniu zakażeń pasożytami stosuje się także farmakoterapię, np. leki przeciwhistaminowe czy leki odrobaczające. W niektórych przypadkach koniecznością może się okazać leczenie operacyjne. Niektóre zakażenia pasożytnicze wymagają także hospitalizacji i izolacji – należą do nich na przykład malaria, gruźlica czy botulizm.
W przypadku zakażenia pasożytami najistotniejsza jest szybka reakcja – ma to znaczenie nie tylko dla zdrowia samego pacjenta, ale również dla jego otoczenia. Wizyta w poradni chorób zakaźnych może uratować zdrowie, a nawet życie.
Artykuł sponsorowany