Żaden miłośnik kuchni ze słonecznej Italii nie wyobraża sobie ulubionych dań bez prawdziwie włoskich serów. Również Włosi kochają swoje sery – są do nich bardzo przywiązani! Nawet tym mniej zainteresowanym smakami Włoch musiała obić się o uszy nazwa ,,sery podpuszczkowe” – jakie to sery? Wyjaśniamy co to jest podpuszczka, jak tworzy się mleczne przysmaki przy jej użyciu i czym charakteryzują się takie wyroby. Czytaj dalej!
Co to jest podpuszczka? Podstawa wspaniałego sera
Podpuszczka – co to jest? Nazywamy w ten sposób enzym trawienny pochodzenia zwierzęcego. W dużej ilości występuje w cielęcych żołądkach. Pod jego wpływem mleko krzepnie.
Użycie podpuszczki w serowarstwie ma bardzo długą i być może… przypadkową historię. Całkiem prawdopodobne, że za ,,odkryciem” podpuszczki stoją wędrowne ludy transportujące mleko w cielęcych żołądkach. Dzisiaj mistrzowie tworzący sery włoskie chętnie używają podpuszczki zupełnie świadomie, a my chętnie delektujemy się ich dziełami! Natomiast, to w jaki sposób powstają produkty z podpuszczki dowiesz się więcej z artykułu https://kuchnia-wloska.com.pl/blog/sery-wegetarianskie-czyli-jak-wlasciwie-wytwarza-sie-sery-i-rola-podpuszczki.html
Rodzaje serów podpuszczkowych
Sery włoskie dostały już niejedna książkę na swój temat. To temat niezwykle szeroki, nie obędzie się więc bez ,,wewnętrznego podziału” na rodzaje serów podpuszczkowych. Podstawowy podział to sery podpuszczkowe miękkie i twarde.
Sery podpuszczkowe miękkie – jakie wyróżniamy? Dzieli się je na pomazankowe, pleśniowe oraz maziowe. Sery podpuszczkowe twarde dzielimy natomiast na 6 typów w zależności od kraju pochodzenia – nie tylko włoskie sery słyną ze swych walorów smakowych! Angielski, szwajcarski, bałkański, holenderski i szwajcarsko-holenderski także niezmiennie zachwycają!
Sery włoskie podpuszczkowe – jakie wyróżniamy?
Do podpuszczkowych serów włoskich należy popularny parmezan – twardy, żółty, o intensywnym smaku, doskonały do dań z makaronem w roli głównej. To właśnie on króluje w wielu sklepach z włoskim asortymentem, a jego przykładem może być choćby nawet. https://kuchnia-wloska.com.pl/.
Popularna gorgonzola, mozarella czy Grana Padano i Pecorino Romano także są tworzone na bazie podpuszczki. Provolone, Canciotta Toscana. Crescenza czy Robiola to mniej popularne rodzaje serów włoskich, których zdecydowanie warto spróbować! Włosi poznali wiele możliwości wykorzystania podpuszczki w serowarstwie, a dzięki szerokiej dostępności tych przysmaków w sklepach internetowych możemy postawić prawdziwie włoską deskę mlecznych rozmaitości na swoim, polskim stole!
Sery włoskie – jak podawać w prawdziwie włoskim stylu?
Jak wspomnieliśmy, mieszkańcy słonecznej Italii naprawde kochaja swoje sery i do perfekcji opanowali takie ich podawanie, by w towarzystwie dodatków uwolniły pełnię swojego potencjału.Serów nigdy bowiem nie podaje się samodzielnie – towarzyszą im chleby, owoce, dżemy i miody. Do degustacji serów niezbędne jest także dobranie odpowiednich win – należy się przy tym kierować tłustością serów, ich kwasowością, poziomem slodkosci wina oraz pochodzeniem. Może się nie obyć bez pomocy profesjonalnego sommeliera albo przynajmniej wieloletniego konesera włoskich smaków!
Jeśli zaś chodzi o mniej wykwintne sposoby podawania serów, mieszkańcy Włoch urozmaicaja nimi niemal każde typowe dla swoich regionów wytrawne dania. Najpopularniejsze, dobrze nam znane zastosowania to starte sery twarde zdobiące dania na bazie makaronu – kto nie kojarzy spaghetti po bolońsku z parmezanem? Mozzarella klasyczna czy ta z mleka bawolego a w ostatnich latach także burrata niezmiennie robi furorę w pizzeriach. Do prawdziwie włoskiej pizzy z którymś z serów doskonale pasuje wysokiej jakości oliwa z pierwszego tłoczenia uwielbiana na całym świecie.
Sery włoskie to wspaniałe przysmaki – nic nie stoi na przeszkodzie, by skosztować ich w domowym zaciszu! Przygotowanie deski serów na pewno zrobi wrażenie na przyjęciu czy romantycznej kolacji, a urozmaicenie nimi dań codziennej kuchni odczaruje smaki którymi przez lata zdążyliśmy się nieco znudzić!