Strona główna
Lifestyle
Tutaj jesteś

Długie życie w zdrowiu

18 września 2019

Każdy pragnie długiego życia. Nawet zwyczajowe składanie życzeń zakłada tradycyjne 100 lat! Do tego obowiązkowo zdrowia, szczęścia, pomyślności i tak dalej…
Jednak, żeby owe składanie życzeń podobało się jubilatowi, musi mieć świadomość, że aby dożyć leciwego wieku w zdrowiu i radości potrzebne są zdrowe nawyki.

Co do nich należy?

Na pewno prawidłowe odżywianie. Czyli zgodne z piramidą żywieniową, oparte na warzywach i owocach, nie przejadanie się, unikanie pośpiechu oraz mocno przetworzonego jedzenia oraz gotowych dań, czyli tych naszpikowanych chemią, sztucznymi barwnikami i konserwantami.

Aktywność fizyczna. Dostosowana do wieku, kondycji, stanu zdrowia oraz zgodna z upodobaniami. Ważne, aby była systematyczna i nie przekraczała granic możliwości organizmu.

Odpoczynek. Nasz czas na sen i relaks, czyli to co stanowi o naszej odnowie i regeneracji biologicznej oraz psychicznej. Dawka odprężenia w odpowiedni i dostosowany sposób. To również rehabilitacja, rekonwalescencja, hobby i wyciszenie.

Ważnym elementem zdrowia fizycznego i psychicznego jest współżycie społeczne i współistnienie z otaczającą przyrodą. To nasze kontakty i relacje, mądrość i umiejętność współgrania ze światem zewnętrznym.

Do zdrowych nawyków zdecydowanie należy profilaktyka, czyli regularne badania stanu naszej formy i samopoczucia. Wykonujemy je nie tylko z przymusu, ale sami pilnujemy terminów i utrwalamy nawyki dbania o siebie.

Zdrowie fizyczne i psychiczne

Po tych wyszczególnieniach widać prawdziwość powiedzenia: „w zdrowym ciele – zdrowy duch.”
Oznacza to ni mniej, ni więcej tylko właśnie to, że należy dbać zarówno o sferę fizyczną jak i psychiczną, ponieważ obie ze sobą współgrają, przenikają się i mają na siebie niezaprzeczalny wpływ.
Można przytaczać wiele przykładów jak choroba na przykład niewydolność nerek, może zająć umysł człowieka i doprowadzić do jego frustracji i zmartwień. To z kolei dalej rzutuje na wykonywanie innych codziennych czynności, choćby pracę zawodową i kumuluje następne niezadowolenia prowadzące do apatii lub nawet do nerwic. Z drugiej strony, człowiek nieusatysfakcjonowany, na przykład ze swojego wyglądu, będzie przekładał ten stan na różne życiowe niepowodzenia, doprowadzając przez to do osłabienia samopoczucia i układu odpornościowego, co może doprowadzić do niewydolności organizmu i dolegliwości fizycznych.

Dlatego tak ważne są nawyki, które nazywamy drugą naturą człowieka. Jeśli są one zdrowe – gwarantują nam dobrą kondycję i witalność do późnego wieku. I nie prawdą jest, że tylko młodość potrafi dawać ludziom szczęście.

Redakcja stawkatozycie.pl

Witaj w naszej redakcji, gdzie lifestyle, zdrowie, dieta oraz praktyczne porady łączą się, by wspierać Cię w prowadzeniu harmonijnego i pełnego energii życia! Jesteśmy miejscem, gdzie praktyczna wiedza dotycząca zdrowego stylu życia, zrównoważonej diety oraz inspirujących poradników łączy się z artykułami o codziennych nawykach i życiu w zgodzie ze swoimi wartościami.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

krem na noc
trening
implanty

Jesteś zainteresowany reklamą?

implanty