Potoczny „refluks” inaczej jest zwany chorobą refluksową. Jest to schorzenie, którego leczeniem zajmuje się gastroenterolog. Schorzenie to polega na gwałtownym cofaniu się do przełyku kwasu żołądkowego. Przy tym procesie podrażniania zostaje błona śluzowa oraz odczuwane jest palenie i pieczenie, które potocznie nazywamy zgagą. Wśród osób, które walczą z tym problemem na co dzień, najczęściej ulgę przynosi leczenie objawowe. Zwalczanie jej objawów odbywa się za pomocą odpowiednich leków zobojętniających kwas żołądkowy. Leki te są ogólnodostępne w aptekach, a jednym z nich jest na przykład Esoxx One. Jednakże wiele osób, które cierpią na tę przypadłość, doświadczają refluksu po zjedzeniu tylko niektórych produktów spożywczych. W takiej sytuacji potrzebna jest konsultacja z lekarzem, aby mógł on dokładnie zdiagnozować przyczynę powstawania zgagi oraz poprowadzić dalsze leczenie.
Zgaga – zobacz co można jeść przy zgadze
Dieta przy zgadze powinna być przede wszystkim lekkostrawna. W przypadku nasilaniu się objawów refluksu powinniśmy spożywać:
- chleb pszenny i typu graham,
- drobną kaszę jęczmienną,
- makaron,
- ryż,
- gotowane warzywa,
- mało kwaśne owoce,
- chude mięso,
- ryby,
- jajka,
- nabiał: mleko, jogurt, serki, maślanka, kefir, twaróg chudy,
- herbaty ziołowe.
Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat diety podczas zgagi, zobacz, co można jeść przy zgadze.
Dieta przy zgadze i refluksie
Dieta przy zgadze i refluksie jest niebywale ważna. To jej przestrzeganie pozwala na zgładzeniu objawów, a jednokrotnie całkowite ich ustąpienie. Wyeliminowanie niektórych produktów często pozwala, na całkowite ustanie przypadłości. Ważna jest jednak odpowiednia diagnoza oraz wprowadzenie relatywnie szybko leczenia.
Objawy choroby refluksu
Objawami refluksu jest zgaga oraz cofanie się kwasu żołądkowego. Zgaga jest to typowe pieczenie w gardle oraz klatce piersiowej. Często w ustach pozostawia kwaśny posmak. Innymi objawami są:
- niewytłumaczalny ból w klatce piersiowej,
- ból gardła,
- świszczący oddech,
- suchy kaszel,
- trudności z przełykaniem.
Warto wziąć pod uwagę fakt, iż te objawy niekoniecznie muszą wskazywać na wystąpienie refluksu. W połączeniu z promieniującym ramieniem oraz zadyszką mogą oznaczać atak serca. Warto także skonsultować się ze specjalistą w przypadku nagłej utraty wagi podczas występowania zgagi.
Najczęstsze przyczyny
Refluks pojawia się w sytuacji kiedy dolny zwieracz przełyku jest zbyt słaby. Osłabienie tego mięśnia może mieć, wiele przyczyń. Najczęściej jest to związane z naszym stylem życia, czyli złą dietą, otyłością, ciążą, nadużywaniem alkoholu oraz paleniem papierosów. Ponadto spożywanie niektórych potraw przyczynia się szybciej do powstawania zgagi. Między innymi są to napoje gazowane, kawa, czekolada, soki cytrusowe, mięta czy tłuste potrawy. Inną przyczyną obecności refluksu i zgagi może okazać się przepuklina przełykowa. Umożliwia ona przesunięcie się części żołądka do klatki piersiowe za pomocą przepony.
Podsumowując, aby pozbyć się zgagi lub złagodzić jej skutki warto zastanowić się nad swoją dietą. Czy jemy składniki, które mogą nasilać objawy refluksu? Jeżeli tak, warto je wyeliminować ze swojej diety.