Zalety medytacji

Umysł jest najpiękniejszą i jednocześnie najbardziej tajemniczą częścią ludzkiego organizmu. Mimo ciągłych badań wciąż nie odkryliśmy wszystkich jego elementów i dalej nie wiemy w stu procentach, jak on tak naprawdę funkcjonuje. Narzędziem, które pozwala jednak zgłębić się w swoje wnętrze i spojrzeć na siebie z innej strony, jest medytacja, zdobywająca w dzisiejszych czasach coraz większą popularność. Niektórym będzie się kojarzyć z mistycyzmem i czymś bardzo tajemniczym, ale w rzeczywistości jej mechanizm działania jest dość prosty, dzięki czemu każdy może na niej sporo zyskać.

Jakie są główne plusy medytacji?

Pierwszy z nich to możliwość poprawy pamięci oraz koncentracji. Medytują już nie tylko mnisi czy buddyści albo osoby zainteresowane wnętrzem swojego umysłu, ale też poważni biznesmeni obejmujące najwyższe stanowiska w międzynarodowych firmach, którzy chcą lepiej radzić sobie ze swoimi obowiązkami. Kilkuminutowa poranna medytacja przygotowuje umysł do czekającej go pracy. Pozwala skoncentrować w nim całą energię. Świetnie sprawdza się też przed nauką czy ważnym projektem.

Niektóre badania wykazały również, że regularna medytacja może wyraźnie zmienić strukturę całego mózgu. Przestawia go na zupełnie nowy tryb. Nie chodzi tu nawet o efekt pozorny, ale o rezultat potwierdzony badaniami naukowymi. Wykazano już, że u osób, które regularnie medytują, doszło do podwyższenia się poziomu IQ, czyli poziomu inteligencji. Jaki jest więc przepis na sukces i osiąganie lepszych wyników w nauce? Regularna, codzienna i sumienna medytacja. To znacznie lepsze narzędzie od kolejnych filiżanek kawy.

Problemy psychiczne a medytacja

Plusy medytacji tyczą się także głębszych problemów psychicznych. Niektórym bowiem codzienna praktyka pozwoliła na wyjście z depresji i ciężkich stanów nerwicowych. W dzisiejszych czasach lekarze zajmujący się psychiką nie są już aż tak bardzo skłonni do przepisywania pacjentom kolejnych porcji tabletek, a szukają niekonwencjonalnych metod leczniczych, wśród których jednym z najlepszych działań wykazała się medytacja. Uspokaja ona umysł i całe ciało. Dzięki niej można wygrać z depresją, nerwicą i stanami lękowymi.

Zalety medytacji można by było wymieniać bez końca, bo jest ich całe mnóstwo i wciąż dołączają do nich kolejne. Każdy też sam jest w stanie je odkryć. Na kogoś medytacja może zadziałać wyłącznie uspokajająco, podczas gdy inna osoba dostrzeże w niej najlepsze narzędzie do koncentracji przed nauką lub pracą. Aby to wszystko dostrzec, trzeba po prostu medytować i robić to regularnie.

Redakcja stawkatozycie.pl